Tak-Çıkar Sayısını Büyütmenin Tehlikesi

Yapısal Kablolama tamamen sayılardan oluşur. Bazı üreticiler büyük sayıların daha iyi olduğuna ve rakiplerinden daha büyük sayılar göstermenin onlara üstünlük vereceğine inanırlar. Maalesef bu yöntem yanıltıcıdır. Bu yöntem, modüler plug ve jacklar için tak çıkar sayılarının Standartların gerekliliklerinden daha fazla olarak gösterilmesinde de kullanılmaktadır.

Excel tak çıkar sayıları da dahil tüm ürünlerine yıpranma testleri uygulamaktadır. Performansta hiç bir düşüş olmadan şu anki standartın gerektirdiği sayılardan fazla tak çıkar yapılabilmektedir. Şu anki standart minimum 750 tak çıkar olabilmesini şart koşmaktadır.

Bazı üreticiler bu aralar 750’den çok daha yüksek sayıları belirtmekteler. Tüm Standart kuruluşları aslında tak çıkar sayısını düşürmek istemektedirler ve önde gelen üreticilerin çoğunluğu da hali hazırda bu oluşumun bir parçası konumundadırlar.
Bunun temel nedeni POE ve daha yüksek güçlü POE+’dır. Bir dizi güncel çalışma göstermiştir ki, eğer POE+ bir plug çıkarılmadan önce etkisizleştirilmemişse pinlerin sadece birinde her çiftte 600mA küçük bir elektrik arkı oluşturacaktır. Tak çıkarın her seferinde bu olunca, ‘kayma alanında’ (tam takma öncesindeki değme noktası) küçük bir hasar yaratacaktır ve zaman geçtikçe bu hasar yayılacak ve tüm değme noktasını etkileyecektir.

Şu anki tartışmalar eğer POE+’ya enerji verilmiş ise bu sayının 200’lere düşürülmesi yönündedir, bundan dolayı 1,000’in üzerinde tak çıkar sayısına ulaşılabileceğini belirtmek çok yanıltıcı olabilir.

İkinci önemli neden, uyumlulukla ilgilidir. Bu şekilde arttırılmış tak çıkar sayısı belirtebilmek, böylece bu üretici, Channel’daki tüm bileşenleri kontrol ediyor olmalıdır ki en iyi şekilde çabalasa bile bu her zaman mümkün olmayacaktır. En iyi şekilde yapılsa bile bu, kurulumu ‘Steril’ tutmanın neredeyse imkansız olduğunu ispatlayacaktır. Kurulumun yaşam döngüsü sırasında, ilk gün değilse bile, jack’ın üreticisi tarafından yapılmamış bir patch kablo kullanılacak, bu olduğu zaman da tak çıkar sayısı sadece Standartlar kullanılarak hesaplanabilecektir.